Z SZACUNKU DO ENERGII
Rynek energii w Polsce w ostatnich latach charakteryzuje się dużą niepewnością. Wynika ona zarówno ze zmienności cen na rynkach paliw, co jest naturalne i uwarunkowane globalnie, ale także ze zmian regulacyjnych zarówno na poziomie europejskim – zaostrzanie szeroko rozumianej polityki klimatycznej i dekarbonizacyjnej, jak i polskim – zmiany w ustawach o odnawialnych źródłach energii, wprowadzeniu rynku mocy, czy, okresowo, ustawie o cenach energii. Przemysł, szczególnie ten energochłonny, jest wrażliwy na zmiany cen energii. Zmiany o kilkadziesiąt procent rocznie, wpływają na koszty przedsiębiorstwa często w rzędzie wielkości odpowiadającemu rentowności biznesu, co spędza sen z powiek zarządzającym. Dlatego przedsiębiorcy rozważają inwestycje we własne źródła energii widząc w nich szansę na obniżenie kosztów produkcji i zwiększenie konkurencyjności.
Wśród najczęściej rozważanych w przemyśle inwestycji znajduje się kogeneracja (wytwarzanie w skojarzeniu energii elektrycznej i ciepła), trigeneracja (wytwarzanie energii elektrycznej, ciepła i chłodu) oraz instalacje fotowoltaiczne.
Pomagamy przedsiębiorstwom ustalić, czy decyzja o realizacji takiej inwestycji jest atrakcyjna i może przyczynić się do ograniczenia kosztów ponoszonych na zakup energii.
Pomagamy na każdym etapie inwestycji, m.in. w następujących obszarach:
Pierwsze koncepcje wraz ze wstępnym doborem jednostek kogeneracyjnych i instalacji fotowoltaicznych wykonamy Państwu już w trakcie przeprowadzania audytu energetycznego przedsiębiorstwa.