Gospodarka ciepłem w Zakładach Mięsnych ŁUKÓW S.A.

Umów konsultację

Opis sytuacji klienta

Zakłady Mięsne wyposażone są w trzy parowe kotły węglowe klasy OR o łącznej mocy ponad 15 MW
w paliwie. Ponadto na terenie zakładów znajduje się szereg urządzeń technicznych generujących ciepło odpadowe, w postaci urządzeń chłodniczych i sprężarek powietrznych.

Rozwiązanie

Po wyremontowaniu dwóch pierwszych kotłów w 2017 roku Zakłady przystąpiły do kolejnej modernizacji. Do realizacji kolejnych inwestycji zakłady zgłosiły się do ELLIPSIS Energy celem obsługi w zakresie reprezentacji przed Urzędem Regulacji Energetyki i pozyskania dla kolejnych inwestycji Białych Certyfikatów.

Początkowo sprawność eksploatowanego kotła wynosiła około 63%. W 2017 roku przeprowadzono dogłębną modernizację kotła związaną z wymianą układu rusztowego i podmuchu oraz montażem układów automatyki. Przeprowadzona modernizacja pozwoliła na wzrost sprawności ruchowej kotła powyżej 83%, nawet przy 50% obciążenia nominalnego.

W zakresie odzysku ciepła na terenie zakładu rozbudowano instalację odzysku ciepła, polegającą na odbiorze ciepła z gorących par amoniaku i przekazaniu go poprzez pośredni obieg glikolu do wody, która następnie trafia do zbiornika buforowego, pełniącego rolę sprzęgła hydraulicznego. Zastosowany odzysk pozwolił na podniesienie temperatury wody pobieranej ze studni głębinowej (ok. 12°C) do temperatury 25°C. Spowodowało to zmniejszenie ilości paliwa niezbędnego do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

W 2019 roku w zakładzie przystąpiono do bardziej efektywnego zagospodarowania ciepła ze śrubowych sprężarek powietrznych. Zagospodarowane w ten sposób ciepło przy wykorzystaniu układu odzysku wykorzystano do wstępnego podgrzania ciepłej wody użytkowej o około 16°C.

W 2021 roku przystąpiono do modernizacji paleniska kotłów 2 i 3 oraz modernizacji procesu dystrybucji powietrza pierwotnego
i wtórnego, a także zastosowania nowoczesnych metod uszczelnienia skrzyni.

ELLIPSIS Energy przygotowała pełną dokumentację do białych certyfikatów dla powyższych projektów i w pełni reprezentowała spółkę przed Urzędem Regulacji Energetyki.

Zobacz co mówią o nas klienci

 • ELLIPSIS Energy już dwukrotnie przeprowadziła audyt energetyczny
  w Emitel. Polecamy ELLIPSIS jako rzetelnego i terminowego wykonawcę.

  Andrzej Chlebda

  Główny Specjalista ds. Energetyki i Klimatyzacji, EMITEL SA

 • ELLIPSIS Energy od 2017 roku realizuje audyty energetyczne przedsiębiorstw dla Klientów Grupy Veolia w Polsce.
  W tym czasie zostało przeprowadzonych sprawnie ponad
  10 dużych projektów.

  Radosław Przybysławski

  Manager Biura Wsparcia Projektów Handlowych, Veolia Energia Polska S.A.
  www.veolia.pl
  www.uslugidlaprzemyslu.pl

 • Już w kilka miesięcy po przeprowadzonym audycie energetycznym przedsiębiorstwa ELLIPSIS Energy pomogła zrealizować pierwsze inwestycje poprawiające efektywność energetyczną naszej fabryki.

  Marcin Sidorowicz

  Członek Zarządu DNP sp. z o.o., Dolina Noteci

 • ELLIPSIS Energy pomogła
  w zaangażowaniu naszej spółki
  w rynek mocy jako jednostka redukcji zapotrzebowania DSR. Wsparcie polegało na doborze bezpiecznej mocy redukcji i zawarciu umowy
  z agregatorem rynku mocy.

  Michał Rola

  Dyrektor Techniczny,
  Zakłady Mięsne ŁUKÓW SA

Korzyści wynikające z rozwiązania

...sam widzisz, jakie są rezultaty. Jak podobna realizacja mogłaby wyglądać u Ciebie? Przekonajmy się!

 • Oszczędność energii

  5 800 MWh rocznie

 • Zmniejszenie kosztów

  2,3 mln złotych rocznie

 • Redukcja emisji CO2

  4 600 ton rocznie

 • Wysokość pozyskanych dofinansowań

  3 mln złotych

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

W naszym serwisie informacyjnym używamy plików cookie, w celu ułatwienia użytkownikom korzystania ze wszystkich funkcjonalności naszego portalu. Jeśli Państwa przeglądarka nie blokuje takich plików, przesyłanych przez nasz serwer, oznacza to, że Użytownik zgadza się na ich przechowywanie na swoim komputerze.