Pierwszy krok do
efektywności energetycznej

Najtańsza energia to ta, której nie zużywasz.

Umów konsultację
Twoje zaangażowanie
Nasza praca
Wspólne efekty
 • Obowiązek? Czy może biznesowa konieczność?

  Ustawa nakłada na znaczną część przedsiębiorstw konieczność przeprowadzania audytów energetycznych. Naszym zdaniem, badanie warto przeprowadzać nie tylko z konieczności – ale z chęci doskonalenia. Te przedsiębiorstwa, które nie są zobligowane do spełnienia obowiązku, też powinny regularnie wykonywać audyty lub wdrażać systemy zarządzania energią. Może się okazać, że istnieją pola i technologie do poprawy efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie, których nikt dotąd nie zidentyfikował.

 • Identyfikujemy i określamy oszczędności

  Podczas prac ocenimy stan instalacji i urządzeń, zdefiniujemy jak – i w jaki sposób wykorzystują energię i określimy, jakie rozwiązania przyczynią się do uzyskania oszczędności energii. Nasze działania wpisują się w koncepcje Zielonego Ładu oraz Zrównoważonego Rozwoju – wiemy, jak pomóc Ci spełnić rosnące wymagania interesariuszy. Wskażemy, jaką oszczędność energii można uzyskać oraz czy możliwe będzie pozyskanie wsparcia w postaci Białych Certyfikatów.

 • Nie tylko dokumenty

  Audytujemy przedsiębiorstwa ze wszystkich branż, jednak dla każdej z nich przygotowujemy indywidualne zalecenia. Uważamy, że nawet najlepsze pomysły nie przyniosą oszczędności bez wdrożenia ich w życie. Przedstawiamy więc możliwości inwestycyjne i oferujemy dalszą współpracę polegającą na wsparciu merytorycznym w celu uzyskania jak najwyższych oszczędności. Nasza usługa to partnerstwo w drodze do dekarbonizacji przedsiębiorstwa.

Zobacz co mówią o nas klienci

 • ELLIPSIS Energy już dwukrotnie przeprowadziła audyt energetyczny
  w Emitel. Polecamy ELLIPSIS jako rzetelnego i terminowego wykonawcę.

  Andrzej Chlebda

  Główny Specjalista ds. Energetyki i Klimatyzacji, EMITEL SA

 • ELLIPSIS Energy od 2017 roku realizuje audyty energetyczne przedsiębiorstw dla Klientów Grupy Veolia w Polsce.
  W tym czasie zostało przeprowadzonych sprawnie ponad
  10 dużych projektów.

  Radosław Przybysławski

  Manager Biura Wsparcia Projektów Handlowych, Veolia Energia Polska S.A.
  www.veolia.pl
  www.uslugidlaprzemyslu.pl

 • Już w kilka miesięcy po przeprowadzonym audycie energetycznym przedsiębiorstwa ELLIPSIS Energy pomogła zrealizować pierwsze inwestycje poprawiające efektywność energetyczną naszej fabryki.

  Marcin Sidorowicz

  Członek Zarządu DNP sp. z o.o., Dolina Noteci

 • ELLIPSIS Energy pomogła
  w zaangażowaniu naszej spółki
  w rynek mocy jako jednostka redukcji zapotrzebowania DSR. Wsparcie polegało na doborze bezpiecznej mocy redukcji i zawarciu umowy
  z agregatorem rynku mocy.

  Michał Rola

  Dyrektor Techniczny,
  Zakłady Mięsne ŁUKÓW SA

Jak możemy Cię wesprzeć?

Ustawa zobowiązuje duże przedsiębiorstwa do przeprowadzenia audytów co 4 lata. W przypadku pozostałych firm i organizacji decyzja jest dobrowolna. W obydwu przypadkach jesteśmy partnerem, a naszej usługi nie wykonujemy rutynowo. Analizujemy stan obecny, określając najbardziej energochłonne obszary. Dostosowujemy rekomendacje do potrzeb i możliwości firmy. Pomożemy Ci zweryfikować, czy kroki, które planowałeś podjąć, są uzasadnione i na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć.

Następnie wskazujemy możliwości inwestycji i wyznaczamy strategię, która pomoże Ci działać przy jak najmniejszym ryzyku. Samo przeprowadzenie audytu nie przynosi oszczędności: przynosi je wyłącznie realizowanie zaleceń.

Etap diagnozy

W pierwszym etapie określimy najbardziej energochłonne obszary, wykorzystując np. kamery termowizyjne, analizatory spalin, termoanemometry, przepływomierze, czy analizatory energii elektrycznej.

Analiza z wykorzystaniem naszych możliwości diagnostycznych pozwala nam zidentyfikować obecne zużycie energii, określić realne możliwości oraz zaproponować metody poprawy efektywności energetycznej.

Etap działania

Nasze wieloletnie doświadczenie i tysiące zrealizowanych projektów to gwarancja trafnej strategii, którą dopasujemy do Ciebie.

Właśnie dzięki temu, możemy zaproponować Ci dodatkowe wsparcie po dostarczeniu wyników analiz. Może to być pomoc w sfinansowaniu lub realizacji projektów. Sprawnie przeprowadzimy Cię przez proces inwestycyjny, którego efektem będą oszczędności wymienione w raporcie z audytu. To pozwoli nam osiągnąć długookresowe cele: oszczędność energii, redukcję emisji oraz wyższą rentowność produkcji i ugruntować opinię o Twoim biznesie jako odpowiedzialnym.

FAQ

Kiedy audyt jest obowiązkowy?

Na duże przedsiębiorstwa został nałożony obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego, wynikający z ustawy o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 roku. Zgodnie z jej zapisami do przeprowadzenia audytu zobowiązane są przedsiębiorstwa, które spełniły jeden z poniższych warunków:

 • w ciągu dwóch ostatnich okresów rozliczeniowych (obrotowych) zatrudniały powyżej 250 pracowników,
 • osiągnęły obrót powyżej 50 mln euro i posiadają sumę aktywów (konkretnego przedsiębiorstwa) wyższą niż 43 mln euro.

Ustawa zobowiązuje takie firmy do przeprowadzania audytów co 4 lata. Niezrealizowanie obowiązku może wiązać się z zapłaceniem kary administracyjnej, wynoszącej do 5% rocznego przychodu firmy.

Jeżeli Twoja firma spełnia powyższe kryteria i nie przeprowadziłeś jeszcze audytu energetycznego, to właśnie teraz jest na to odpowiedni moment – jeżeli Twoje przedsiębiorstwo zmieniło status na duże, to masz 12 miesięcy na wykonanie audytu.

Firmy, które nie są zobligowane do przeprowadzania audytu, mogą przeprowadzić go dobrowolnie – to doskonały krok ku poprawie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. To początek Twojego dążenia do dekarbonizacji i najszybsza droga do oszczędności — bo najtańszą energią jest ta niezużyta.

Czy rekomendacje z audytu są obowiązkowe do wdrożenia?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, nie są obowiązkowe – ale same dokumenty, w przeciwieństwie do działań, nie zapewniają oszczędności. Dopiero realizacja rekomendacji prowadzi do poprawy efektywności energetycznej, a co za tym idzie do uzyskania oszczędności.

Dla kogo przeznaczony jest audyt? Czy mogę zamówić go dla domu jednorodzinnego?

Przeprowadzamy audyty w przedsiębiorstwach – nie świadczymy usług dla osób prywatnych, jak np. właścicieli domów jednorodzinnych, czy dla właścicieli niewielkich obiektów (np. pensjonatów, barów).

Co wpływa na cenę audytu energetycznego? Ile kosztuje usługa?

Usługa nie ma stałej ceny – bo jej wysokość ustalana jest indywidualnie, na podstawie konkretnych parametrów. Są to:
zakres audytu i wielkość przedsiębiorstwa, ilość prac oraz analiz przeprowadzanych podczas audytu energetycznego przedsiębiorstwa.

Czy należy wysłać audyt do Urzędu Regulacji Energetyki?

Prezesa URE należy zawiadomić o przeprowadzonym audycie energetycznym przedsiębiorstwa w terminie 30 dni od jego wykonania, ale nie później, niż do 31 grudnia. W zawiadomieniu informuje się wyłącznie o zidentyfikowanych i możliwych do uzyskania oszczędnościach energii, a do Urzędu nie trzeba dostarczać całej dokumentacji z audytu.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

W naszym serwisie informacyjnym używamy plików cookie, w celu ułatwienia użytkownikom korzystania ze wszystkich funkcjonalności naszego portalu. Jeśli Państwa przeglądarka nie blokuje takich plików, przesyłanych przez nasz serwer, oznacza to, że Użytownik zgadza się na ich przechowywanie na swoim komputerze.