Izolacja zaworów
Data dodania: 16.08.2022 r. | ellipsisenergy.pl
W gospodarce energetycznej większości przedsiębiorstw najczęściej pomijanym elementem jest dystrybucja ciepła. Wynika to z wielu powodów: od zaniedbań na etapie projektowym, usterek podczas instalacji, duże obciążenie zadaniami służb utrzymania ruchu, aż po brak środków na wymianę lub uzupełnienie braków izolacji. Bardzo często brak izolacji termicznej jest mylnie przekuwany w zaletę (np. straty ciepła i tak przyczyniają się do ogrzewania pomieszczeń, brak izolacji ułatwia dostęp do elementów armatury etc.).
Wykonując pomiary termowizyjne infrastruktury ciepłowniczej łatwo znaleźć punkty o podwyższonej temperaturze generujące straty ciepła. Często do zlokalizowania takich elementów nie potrzeba jednak wykonywać pomiarów- armatura pomp oraz zaworów w zdecydowanej większości nie posiada termoizolacji. Jej brak związany jest z koniecznością możliwości dostępu do tych elementów w przypadku powstania awarii lub wycieku oraz do możliwości sterowania. W momencie projektowania i montażu instalacji grzewczej nie było dostępnych rozwiązań dedykowanych pod te elementy.
Dzisiaj, izolacja termiczna zaworów oraz elementów jest szeroko dostępna, a izolacje szyte są na wymiar pod konkretne urządzenia. Grubość materiału izolującego oraz jego rodzaj dobierane są w zależności od miejsca zastosowania oraz parametrów przesyłanego czynnika. W dodatku, w przeciwieństwie do standardowej izolacji, w przypadku rozwiązań kołnierzowych nie ma problemu z ich szybkim montażem i demontażem.
Czas zwrotu inwestycji w pokrowce izolacyjne zależy przede wszystkim od wielkości ponoszonych strat ciepła oraz od liczby izolowanych punktów. Efekty związane z widocznym zmniejszeniem zapotrzebowania na ciepło są jednak szybko widoczne, co sprawia, że inwestycje w pokrowce zwracają się w przeciągu do ok. 1 roku. Dodatkowymi zaletami takich rozwiązań jest poprawa bezpieczeństwa warunków pracy, a w niektórych przypadkach mogą spowodować dodatkową redukcję hałasu. Poza tym, decydując się na przedsięwzięcie służące poprawie efektywności energetycznej, można ubiegać się o Białe Certyfikaty, które również przyczynią się do poprawy czasu zwrotu inwestycji.