Audyt energetyczny pod kredyt ekologiczny – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki
Data dodania: 28.03.2023 r. | ellipsisenergy.pl
Daniel Owczarczyk, Natalia Klauza
Już 17 maja 2023 r. Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosi warunki naboru dotyczącego kredytu ekologicznego, w którym beneficjentami mogą zostać zarówno MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa: small mid-caps oraz mid-caps (więcej na ten nowej kwalifikacji przedsiębiorstw mogą Państwo przeczytać w jednym z naszych poprzednich artykułów). Program ułatwi przeprowadzenie transformacji energetycznej w przedsiębiorstwach.
W ramach działania przedsiębiorcy będą mogli realizować inwestycje związane:
- ze zwiększeniem efektywności energetycznej (poprzez modernizację infrastruktury, w tym również inwestycje w nowe lub ulepszone produkty lub procesy) lub
- ze zmianą źródeł energii na bardziej ekologiczne.
Wsparcie publiczne stanowi premia ekologiczna – dofinansowanie stanowiące refundację części kapitałowej kredytu ekologicznego.
Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów (SZOP) programu FENG, jednym ze wskaźników rezultatu celu RSO2.1 jest oszczędność energii pierwotnej na poziomie 30%. Jednym z załączników do wniosku o dofinansowanie ma być audyt energetyczny przedsięwzięcia. W dokumencie tym audytor wskaże najefektywniejsze finansowo i technicznie działania, które ma podjąć inwestor w celu np. zaoszczędzenia energii zużywanej w przedsiębiorstwie. Efektem audytu ma być przede wszystkim wskazanie szacowanej średniorocznej oszczędności energii finalnej i pierwotnej uzyskanej w wyniku przeprowadzenia proponowanego przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej lub inwestycji w produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Spodziewamy się, że operator programu będzie wymagał uzyskania minimalnej oszczędności energii pierwotnej na poziomie 30%.
Dodatkowo, ze względu na charakter dofinansowania, należy spodziewać się konieczności dołączenia do wniosku o dofinansowanie warunkowej umowy pożyczki lub promesy kredytu wydanych przez bank komercyjny znajdujący się na liście podmiotów współpracujących z BGK. Listę można znaleźć tutaj.
Jak możemy pomóc?
Mają już Państwo pomysł na realizację inwestycji, ale nie wiedzą Państwo czy kwalifikuje się ona do dofinansowania lub/i czy będzie osiągnięta wymagana oszczędność energii pierwotnej? Możemy:
- pomóc w ocenie kwalifikowalności inwestycji,
- przegotować dla Państwa audyt energetyczny przedsięwzięcia/przedsięwzięć, który (jeżeli potwierdzi oszczędność energii pierwotnej na poziomie 30%) będzie mógł być załącznikiem do wniosku o dofinansowanie,
- złożyć w Państwa imieniu wniosek o dofinansowanie wraz z kompletną dokumentacją i zapewnić wsparcie w trakcie całego procesu oceny.
Ogłoszenie naboru odbędzie 17 maja 2023 r., natomiast wnioski będzie można składać od 6 czerwca 2023 r. do 17 sierpnia 2023 r. Przygotowanie audytu energetycznego odpowiednio wcześniej pozwoli na sprawne skompletowanie dokumentacji wnioskowej i jej złożenie.
Jeżeli natomiast dopiero szukają Państwo pomysłów na inwestycje, które moglibyście przeprowadzić to możemy opracować dla Państwa:
- analizę wariantową realizacji inwestycji wraz z obliczeniem oszczędności energii pierwotnej,
- audyty energetyczne dla wybranych do dofinansowania przedsięwzięć,
- dokumentację wnioskową w celu pozyskania dofinansowania.
Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów przeprowadzenia audytu energetycznego oraz złożenia wniosku o dofinansowanie. Formularz kontaktowy znajduje się tutaj.